Serwis klimatyzacji > Serwisowanie klimatyzacji


 

Układ klimatyzacji składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Podobnie jak inne elementy pojazdu: zawieszenie, olej, filtry podlegają one okresowej kontroli i wymianie. Koszt naprawy układu klimatyzacji może wynieść kilka tysięcy złotych, dlatego niezwykle ważne jest, aby ją właściwie serwisować i jak najdłużej zachować w pełni sprawną.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że układ klimatyzacji ma również wpływ na nasze zdrowie. Osoby podróżujące samochodem z niesprawnym lub zanieczyszczonym układem klimatyzacji uskarżają się często na dolegliwości górnych dróg oddechowych, nudności, wysychanie soczewek kontaktowych, złe samopoczucie.

 

Na czym polega serwis klimatyzacji?

  • Corocznie – sprawdzenie i uzupełnienie poziomu czynnika chłodniczego, wymiana filtra kabinowego, dezynfekcja układu.

  • Co 2 lata – przegląd coroczny, a dodatkowo: sprawdzenie i wymiana filtra - osuszacza, wymiana czynnika chłodzącego.

Wymiana czynnika chłodzącego

Krążący w układzie czynnik ulatnia się przez przewody i łącza w sposób naturalny w ilości ok 40 mg rocznie. Ponadto w układzie w trakcie pracy powstają zanieczyszczenia, dostaje się powietrze i wilgoć. W czasie przeglądu układu dokonuje się kontroli ilości czynnika, oczyszczenia i regeneracji czynnika, osuszenia układu klimatyzacji, sprawdzenia szczelności układu oraz działania wszystkich elementów klimatyzacji.

 

Wymiana filtra kabinowego co 15 000 km, nie rzadziej niż raz na rok

Filtr kabinowy wykonany jest ze specjalnych materiałów zapobiegających dostawaniu się zanieczyszczeń (kurz, pyłki, sadza) do wnętrza pojazdu. Zanieczyszczony filtr kabinowy może być przyczyną brzydkich zapachów z nawiewów, może przyczyniać się do rozwoju drobnoustrojów i grzybów w kanałach dolotowych. Jednym z objawów zapchanego filtra są parujące szyby. W konsekwencji może dojść nawet do uszkodzenia wentylatora.

 

Dezynfekcja układu klimatyzacji

Zanieczyszczenia przedostające się do kanałów dolotowych sprzjają rozwijaniu się tam drobnoustrojów i grzybów, które mogą być przyczyną różnych dolegliwości, w tym zapaleń gardła i alergii.

 

Wymiana filtra osuszacza lub zasobnika

Podstawowym zadaniem tego elementu jest oczyszczenie czynnika z zanieczyszczeń i wilgoci. Desykant zawarty w filtrze ma za zadanie pochłanianie wilgoci z układu. Producent przewiduje, że filtr zachowa te właściwości przez około dwa lata. Osuszacz jest w stanie wchłonąć około 10 kropli wody, potem wilgoć przedostaje się do układu. Producenci zalecają wymianę filtra - osuszacza co dwa lata.

Wilgoć może być przyczyną zamarzania zaworu rozprężnego i spadku wydajności chłodzenia, a wchodząc w reakcję czynnikiem chłodniczym i olejem powoduje powstawanie kwasów, które są przyczyną uszkodzeń jego poszczególnych elementów, a nawet sprężarki. Pociąga to za sobą wysokie koszty naprawy, kilkakrotnie przewyższające koszt filtra i jego wymiany.

 

Na stronie wykorzystano poradniki firm Valeo http://www.valeoservice.com/ oraz Hella http//www.hella.com.pl

 
 

Wszystkie prawa zastrzeżone (c) 2007 - Auto Binol R.Binkowski, J.Olkowski Sp. j.